çekirdek espresso kahve

Çekirdek Espresso Kahve Nasıl Yapılır?

Espresso; kahve hazırlama sırasında basıncın kullanıldığı bir yöntemdir. Bu yöntemde makine sıcaklığı ve basınç değerleri dikkat çeker.  Aynı zamanda kahvenin öğütülme zamanı ve öğütülme kalınlığı da bu yöntemde kahve tadını etkilemektedir. Çekirdek espresso kahve de çekirdeklerin öğütülmesinden sonra yapılır. Bu kahve yapımı;

 • İnce öğütülmüş toz kahve ve sıcak su gereklidir.
 • Sıcak suyun basınçla kahveden geçmesiyle espresso hazırlanır.
 • Bu esnada filtre yerine süzgeç kullanılır. Böylece aroma korunmuş olur.

Espressonun yapımı esnasında dikkate alınması gerekilen değişmez kriterler vardır. Bunlar;

 • Kullanılan kahve miktarı (7 – 7,5 gram),
 • Suyun sıcaklığı (85 -94 derece),
 • Kahvenin demlenme süresi (23 – 28 saniye),
 • Kahvenin sıkıştırılma (15- 20 kilo) basıncıdır.

Bu kriterler evrenseldir. Espressonun kuralı olarak kabul edilen bu detaylar kahvenin ideal lezzette olmasını sağlar. Çekirdek espresso kahve, kısa bir yapım aşamasından sonra içmeye hazır hale gelir. Bu kahvenin asıl lezzetine ulaşmak için ise en ideal isim de la Pau’dur.

Espressoya dair olan ustalığı sayesinde ince öğütülmüş çekirdeklerin lezzetinin sonuna kadar çıkarılmasını sağlar.

Çekirdek Espresso Kahve Nedir?

Espresso, kahve çekirdeklerin basınç yöntemiyle demlendiği bir kahve hazırlama yöntemidir. Çekirdek espresso kahve, ince öğütülmüş kısa, keskin bir kahve çekimi sonucu hazırlanır. Kahvenin öğütülme boyutu espresso yapımında büyük önem taşır.

Bu sert bir tadı olan bu kahveyi yapmak için çekirdeklerin ince bir şekilde öğütülmüş olması şarttır. Bu kahve türü için toptan kahve alırken de buna dikkat edilmesi gerekilir. Basınçla hazırlanan kahvenin ince öğütülmesi onun yapımı kolaylaştırır.

Espresso olukça özen isteyen bir kahvedir. Hazır olduğunda servis edileceği fincanların özenle hazırlanmış olması gerekir. Fincanların kahvenin akışını sağlaması için kahve sunumundan evvel ısıtılması bu konuda önem teşkil eder. Sert hissiyatına karşın lezzetli bir kahve olan espressonun yapımında dikkat edilmesi gerekilen başlıca etmenler;

 • Sıcaklık,
 • Basınç,
 • Öğütülme inceliği,
 • Akış zamanıdır.

Bunlara dikkat ederek yapılan bir espressonun tadının iyi olacağına kuşku yoktur. de la Pau uzman baristaları ile bu detayların her birine hakimdir.  Çekirdek espresso kahvenin yapımı esnasında neyin nasıl ilerleyeceğini bilir.

Çekirdek Espresso Kahve Yapımı Nasıldır?

Sert bir lezzeti olan espressoyu özel kılan şey basınç ile hazırlanmasıdır. Çekirdek espresso kahve hazırlanırken de basınç devreye girer. Bu kahvenin yapım süreci;

 • İnce öğütülmüş toz kahve ve sıcak su malzemeleri oluşturur.
 • Espresso makinesi yardımıyla hazırlanan kahvede önce sıcak su toz kahvenin üzerine dökülür.
 • Basınç yoluyla kahveden geçen su, süzgeç ile süzülür.
 • Filtre yerine süzgeçten geçirilen kahvede herhangi bir aroma kaybı yaşanmaz.
 • Süzme işleminin bitmesinin ardından kahve hazır hale gelir.

Bu aşamalardan geçerek hazırlanan espresso basit bir yapım sürecine sahip gibi gözükse de uzman bir el tarafından yapılması asıl lezzeti sunmaktadır.  Çünkü bu yapım esnasında kahve ve su miktarı, basınç ve sıcaklık oranı gibi dikkat edilmesi gerekilen unsurlar vardır. Dolayısıyla evde yapılan bir espresso ile bir barista tarafından yapılan çekirdek espresso kahve aynı değildir.

Çekirdek Kahveyi Nereden Alabilirsiniz?

Çekirdek kahve satın almak için en ideal yer, toptan kahve satan bir mekandır. Fakat kahve mekanı kahveyi düzgün bir kalitede sunmaz. Toptan kahve için gerçek bir kaliteye sahip bir isim bulmak önem taşır. Maliyet açısından çok daha uygun olan toptan çekirdek kahve istenen lezzeti vermediğinde bir hayal kırıklığı olur.

Neyse ki de la Pau kahve konusundaki uzmanlığı ve kahveye verdiği değer ile toptan kahveci isimleri arasında yer almakta.  de la Pau’nun sunduğu kahveler  kalitesi ve lezzetiyle her beklentiye cevap verir. Çekirdek kahve arayışında olanlar için farklı seçeneklere sahip olan de la Pau lezzetli bir espresso için de en doğru adrestir.

Çekirdek espresso kahvenin sert fakat nefis tadını tatmak isteyenlerin uğraması gereken adres olan de la Pau, bütün kalitesini her fincanına yansıtmayı başarmaktadır. Ateşehir toptan kahve satışı ile ilgilenen de la Pau farklı türde kahveleri ve leziz espressoları ile aradığınız kahve mekanıdır.

Uzman baristaların imzasının olduğu kahveleri sunan de la Pau, lezzetin ne olduğunu espresso ile anlatır. Kahvenin en kaliteli dokunuşu de la Pau’da saklıdır.

Bol Köpüklü Sütlü Kahve ile Lezzete Merhaba
Double Espresso Nedir? Farkı Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat Sepetim
Kapat Favoriler
Close Recently Viewed
Kapat
Kapat
Kategoriler