chemex kahve

Chemex Kahve Demleme Yöntemi Nedir?

Kahve, dünyada ve ülkemizde fazlasıyla popüler bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı türlerin mevcut olduğu kahve skalasında tadı etkileyen unsurlardan biri demleme yöntemidir. Chemex kahve demleme yöntemi ise son dönemlerde kahve gurmelerinin vazgeçilmezleri arasında yerini alır. Demleme yönteminin adı cam ve üstü açılan kahve demliği Chemex ile ifade edilmektedir.

Bu yöntem basit ve kullanımı pratik bir teknikten oluşmaktadır. Evinizde kısa süre içinde kahve hazırlamanıza imkan veren bir yöntemdir. Kahve tüketimini çok daha zevkli bir hale getiren bu yöntem bu deneyim yalnızca kahve içmenin ötesine geçer, daha leziz bir konuma ulaşır.

Filtre kahve aromasını hissettiren ve kahve tutkunlarının hayır diyemeyeceği bir lezzet iksiridir. Kahve tadını daha yoğun ve lezzetli bir şekilde tatmak isteyenler için bu demleme yöntemi en ideal seçenektir.

Chemex Kahve Nasıl Yapılır?

Chemex kahve, üstü açık kahve demliğine yerleştirilen filtre kağıdı aracılığıyla yapılmaktadır. Demleme aşamasında kullanılan malzemeler dolayısıyla filtre kahve çeşitleri arasındadır. Hazırlanışında ihtiyaç duyulan yalnızca beş malzeme vardır. Bunlar;

 1. Kahve demleme aparatı (Chemex)
 2. Filtre kâğıdı
 3. Hassas tartı
 4. Sıcak su
 5. Son olarak kaliteli ve taze kahve

Kolayca temin edeceğiniz bu beş malzeme ile evinizde pratik ve hızlı bir biçimde hazırlayacağınız aşamaları detaylarıyla sıralayalım;

 • İlk olarak kahve demleme aparatının açık olan ya da açılan üst kısmına filtre kâğıdını uygun bir biçimde yerleştiriniz.  Özellikle kâğıdının katlanan uçlarının dışarıda kalmamasını ve tamamen sürahinin iç kısmına bakmasını sağlayınız.
 • Daha sonra aparatın ısınması ve kâğıt tadının engellemesi için filtre kâğıdı sıcak suyla ıslatın.
 • Chemex haznesine uygun miktarda kahvenizi hassas tartınızda ölçerek kâğıdın üzerine ekleyin. Unutmayın ki kahvenin kalitesi kadar kalınlığı da önemlidir. İşlem görmeden tamamen filtreden geçen kum gibi kahveler yerine daha kalın kahveleri tercih ediniz.
 • Kâğıda yerleştirilen kahvenin üzerine dairesel hareketlerle sıcak suyu gezdiriniz. Suyu bir anda değil yavaşça eklemeyi unutmayın. Aksi halde sıcak su ile kahvenin temasını engellemiş olursunuz.
 • Uygulama aşaması (ön demleme) 30 saniyede tamamlanırken 4 dakika içerisinde de kahveniz tüketilmeye hazır olur.

Ancak yapılışında dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunmaktadır; Öncelikle sıcak suyu eklediğiniz ilk anlarda kahvenin üzerinde baloncuklar görülecektir. Çiçeklenme adı verilen bu aşamada endişe yaşamanıza gerek yoktur. Sıcak suyun tamamını ekledikten sonra kâğıttaki kahve su karışımının tamamen süzüldüğünden emin olmalısınız. 

Chemex Ne İşe Yarar?

Chemex kahve, filtre kahvede saydam bir görüntü ve sade kahve tadı elde etmek isteyenlerin vazgeçilmezidir. Kolay hazırlanabilen pratik yapısının yanında kullanımıyla elde edeceğiniz pek çok avantajı da bulunur;

 • Saydam yapısıyla kahve sunumlarında berrak bir görünüm kazandırır.
 • Şeker, süt ve beyazlatıcı tozları tercih etmeyenler için sade kahve aromasına sahiptir.
 • Filtre kahve çeşitlerinde farklılık arayanların ideal alternatiflerinden olur.
 • Aynı zamanda filtre kahve yapılışında çoğunlukla tercih edilen elektrikli makineler yerine daha manüel bir hazırlama aşamasına sahiptir.
 • Hazırlanışında kullanılan ekipmanlar neticesinde de tasarrufludur.
 • Kısa sürede hazırlanabilmesi sayesinde ise dilediğiniz zamanda taze kahvenin keyfini çıkarabiliriz.
 • Chemex demleme aparatı kahvenizin miktarını artırmanıza da yardımcı olur. Böylece kalabalık ortamlarda dahi servis yapmanız kolaylaşır.

Hazırlanışından tüketimine kadar evinizde kahve aromasını en yoğun biçimde elde edeceğiniz bir kahve demleme yöntemidir. Hazırlanışı ve yararlarının yanı sıra temizliğinde de hiçbir zorluk yaşamazsınız. Gerekli temizleme yöntemlerini takip ettiğiniz takdirde yüksek hijyen standartlarında kahvenizi yudumlayabilirsiniz. 

Chemex Nasıl Temizlenir?

Chemex tek parça halinde bir kahve demliği olduğu için temizliğini de kolaylıkla gerçekleşir. Yıkamasında ya da durulamasında özel bir ürüne ihtiyaç yoktur. Evinizde bulunan temizlik malzemeleriyle gerekli hijyeni sağlamak mümkündür;

 • Chemex temizliğinde ilk olarak her kullanım sonrası durulamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde dipte kalan kahve tortuları zamanla kalıcı lekelere ve dolayısıyla da sararmalara yol açar.
 • Kullanım sonrası durulamadan sonra anlık değiştirmeniz gereken diğer unsur da filtre kâğıdıdır. Her kullanım sonrası mutlaka kâğıdı atmayı ihmal etmeyin. Üst üste kullanılan kâğıtlarda zamanla kahvenin tadını değiştiren bakteriyel oluşmaya başlar. 
 • Elde temizlik için birkaç defa tekrarlamak şartıyla Chemex içerisinde sıcak suyu çalkalayıp dökünüz. Tekrarlanan işlem sonrasında da havlu kâğıdıyla her yerini kurulayınız.
 • Diğer yandan karbonatlı su ile çalkalama yapabilirsiniz. Karbonatı bir fırça yardımıyla da aparatın özellikle cam yüzeyine uygulayabilirsiniz. Böylece hem organik temizleme yöntemini kullanırsınız hem de parlak bir görüntü elde edersiniz.
 • Bulaşıklarınız için tercih ettiğiniz temizlik ürünlerini de kullanabilirsiniz. Yalnız ahşap bölmesi ve cam kısımlarına aşındırma yapmamasına dikkat ediniz.

Tüm bu temizleme tercihlerinin yanında bulaşık makinesini tavsiye edilmez. Çünkü ürünün bölmeli haznesinde ve cam yapısında makine içerisinde yüksek ısıya bağlı kırılmalar olur. Elde yıkamaya, kullanım sonrası durulamaya ve her temizleme aşamasından sonra kuru kalmasını sağlamaya önem veriniz. Bu hassasiyet ile uzun süreli kullanım elde edersiniz.

Keyifli bir Chemex kahve deneyimi kolay ve pratik bir kullanımı da beraberinde getirir. De la Pau ürünlerine göz atmayı unutmayın!

Filtre Kahve Demlemeye Dair İpuçları; Kaç Dakikada Demlenir?
Moka Pot Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat Sepetim
Kapat Favoriler
Close Recently Viewed
Kapat
Kapat
Kategoriler