double espresso

Double Espresso Nedir? Farkı Nelerdir?

Double espresso; çift espresso shot anlamına gelen kahve türüdür. Bu kahve türünde kullanılan kahve ve su miktarı normalin iki katıdır. Bu nedenle double yani çift adını alır.

‘Single’ yani ‘tek’ shot espresso yapılırken kullanılan miktarın iki katı ortaya double shot espressoyu çıkarır. Tadı daha yoğun ve miktarı daha fazla olan bu kahve kafein açısından diğer kahvelere göre çok daha zengindir.

Bu kahvenin diğer kahvelerden farkı;

  • Daha acıdır,
  • Gövdeli bir kahvedir,
  • Tadı serttir,
  • Hacmi daha geniştir,
  • Single shot espressoya göre daha çok köpük içerir.

Dolayısıyla bu kahve herkes tarafından tercih edilmez. Sert tatlardan hoşlananlar için ideal bir tat oluştursa da yumuşak lezzetlere alışmış olanlar için olduğundan çok daha sert hissettirir. Kahvenin lezzetini anlamak için kişinin damak tadının sert kahvelere yabancı olmaması gerekir.

Kişinin kendisini daha zinde hissetmek için de tüketmeyi tercih ettiği bir kahvedir. Sabahları hissedilen uyku mahmurluğunu yok eden espresso normalden fazla miktarı ile de etkili bir kahve deneyimi sunar. ‘Tek’ shot ile yapılan espresso çoğunlukla 30 ml miktarındadır. Ancak ‘çift’ shot kullanılan espresso 60 ml ölçüsünde olur. Bu da daha uzun süreli bir tüketimi mümkün kılar. 

Bu kahvenin ‘sert’ lezzetini merak edenler de la Pau ideal kahve markasıdır.

Double Espresso Nedir?

double espresso nedir
Double Espresso Nedir? Farkı Nelerdir? 3

Sıradan espressodan daha fazla miktarda kahve ve su içeren double espresso acı bir kahvedir. Yapımında yalnızca kahve ve su kullanılan bu kahvenin single shot hali de sütlü kahvelere kıyasla acıdır. Ancak ‘double’ shot espresso daha yoğun bir sertliğe sahiptir.

Kahvenin miktarının daha fazla oluşu onun barındırdığı kafein oranının da artmasına neden olur. Dolayısıyla bu kahve içen kişide daha ‘sert’ bir etkiye sebep olur. Kahvenin kişiyi dinç tutma ve uykusunu açma gibi özellikleri espressonun double halinde daha görünür hale gelir.

Tüketim hacminin daha fazla olduğu bu kahve ile kişi daha uzun bir espresso keyfi yaşayabilir. Single shot espressonun az miktarda oluşu kişiyi bu keyiften yoksun bırakır. Ancak double espresso kahve deneyimini daha uzun kılar.

Fazla malzeme içeren bu kahve, kahveseverler için idealdir.

Double Espresso ve Single Shot Espressonun Farkı Nedir?

Ana farkları malzeme miktarı olan single shot espresso ve double espresso bazı detaylar birbirinden ayrılır;

  • Kahve Miktarı: Klasik espressoda yaklaşık yedi gram ince öğütülmüş kahve kullanılır. Ancak double shot espresso için bu miktar 14 gramı bulur. Bu kahvenin amacı ‘daha fazla kahve’ olduğu için mevcut malzemenin iki katı kullanılmaktadır.
  • Su Miktarı: Tıpkı kahve gibi su da double espresso yapımı esnasında fazla olarak kullanılan malzemeler arasında yer alır. Single shor espresso için gereken miktar bu kahvenin yapımında iki katına ulaşır.
  • Demlenme Süresi: Demlenme süresi her iki espressonun yapımında aynıdır. 23 – 28 saniye arasında olan bu demlenme süresinin değişmemesi ise espressolar arasındaki tadı farklı kılmaktadır. Çünkü bir espresso 7gram kahveye sahipken diğer 14 gram barındırır. Dolayısıyla bu kahvenin demlenme süresi aynı olsa da demlenme miktarı farklıdır.
  • Kahve Hacmi: Malzeme miktarları arasında olan fark kahvenin hacmine de yansımaktadır. Double shot espressonun hacmi çok daha fazladır. 
  • Kafein Oranı: İki espressonun arasındaki temel fark olan malzeme farkı diğer farkları da doğrudan etkilemektedir. Kahvelerin sahip olduğu kafein oranı kullanılan kahve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla da double espresso bünyesinde daha fazla kafein bulundurmaktadır.

Single shot ve double shot espresso arasındaki temel farklar bunlardır. Kahvenin tadı ve yoğunluğu ise bu farkların sonucu ortaya çıkan bir etkidir.

Double Espressonun Tadı Nasıldır?

Double espresso acı ve sert bir tada sahiptir. Malzemelerin normalin iki katı kullanılmış olması bu acı tadı ortaya çıkarır. Ancak kahvelerde bulunan acı, lezzetli bir tat oluşturur. Kahvenin özünde sahip olduğu o keskin lezzet sıvı haline geldiğinde de ortaya çıkar. Bu nedenle double espressonun da talepkârı yok değildir.

Espressonun sert tadı ile zihnini canlandırmak isteyenler, bu lezzetten hoşlananlar double shot kahveyi memnuniyetle tüketir. de la Pau, espressoya dair olan uzmanlığı ile bu sert tadı size lezzetli şekilde sunar.

Çekirdek Espresso Kahve Nasıl Yapılır?
En İyi Filtre Kahve Adresi: de la Pau

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat Sepetim
Kapat Favoriler
Close Recently Viewed
Kapat
Kapat
Kategoriler