kahve aroması

Kahve Aroması ile Farklı Lezzetler Tadın

Kahve çekirdeğinin sahip olduğu hafif acı lezzetin başka tatlarla buluşmasına ne dersiniz? Farklı türleri olan kahve aroması, kahveye yeni tatların katılmasını sağlayan bir ektir. Bu aromalar kahvenin çekirdeğiyle uyumlu olacak şekilde seçilmektedir. Kahvenin daha lezzetli hale gelmesini amaçlayan aromalar farklı bir kahve deneyimine pencere açar.

Ancak kimi kişiler bu aromaların kahvenin tadını örttüğünü iddia eder. Bu durum kahvenin hazırlanışı esnasında aroma ve kahve dengesinin iyi bir şekilde sağlanamamasından kaynaklanır.  Ancak abartılı olmayan, hafif notalarla sunulan aromalar kahveye hoş bir lezzet katar. Sütlü kahvelerde daha çok tercih edilen bu aromalar kahveye ayrı bir kimlik kazandırır.

de la Pau, çatısı altıda sunulan Single Origin kahveler çekirdekleri ile özdeşen aromalara sahiptir. Bu aromalar çiçekten narenciyeye, çikolatadan baharata kadar uzanmaktadır. Sıradan kahvelerin aksine farklı bir lezzet taşıyan aromalı kahveler aşırı bir popülerlik taşımasa da tercih edilmektedir.

Aromalı kahvelerde önemli olan şey, aromanın kahvenin tadını bastırmamasıdır. Böylece hem kahvenin hem de aromanın tadı kolaylıkla alınır.

Kahve Aromaları Nelerdir?

kahve aromaları nelerdir
Kahve Aroması ile Farklı Lezzetler Tadın 3

Kahve aroması, kahvenin daha yumuşak ve lezzetli bir tada ulaşması için kullanılmaktadır. Kişinin zevkine göre kahve tüketmesini mümkün kılan bu aromalar sayesinde farklı kahve türleri ortaya çıkmaktadır. Örneğin latte farklı aromalar ile hazırlanarak birçok türde kahve severlerin karşısına çıkar. de la Pau bünyesinde yer alan, özellikle Single Origin kahvelerde bulunan aromalar;

 • Fındık
 • Badem
 • Çikolata
 • Çiçeksi
 • Meyvemsi
 • Kakao
 • Narenciye
 • Limon
 • Baharat
 • Ahududu
 • Böğürtlen
 • Karamel
 • Karanfil
 • Üzüm
 • Elma Kokusu

Aromaların büyük bir çoğunluğuna meyveler hakimdir. Meyvenin tatlı mayhoş tadı ve kahvenin hafif sertliği birbiri ile oldukça lezzetli bir uyum içerisindedir. Bu nedenle tercih edilmektedir. Çikolata ise kahveye her zaman oldukça yakışan bir ikram olmuştur. Dolayısıyla kahve aroması olarak da kullanılması kaçınılmazdır.

Kişinin kendi zevkine göre seçebileceği aromalı kahveler dengeli hazırlandığı sürece oldukça hoş bir kahve deneyimi sunar. Ancak kahvenin hazırlanması esnasında aromaya daha üstünlük verilirse kahvenin tadı kaybolur.

Aroma kahveyi bambaşka bir lezzete taşır. Fakat burada önemli olan kahvenin asıl tadının kendisini korumaya devam etmesidir.

Kahve Aroması Nasıl Yapılır?

Kahvenin farklı bir lezzete kavuşmasını sağlayan kahve aroması Single Origin kahvelerin içinde olan bir unsurdur.  Aroması az olan kahvelere ise kahve hazırlanma süreci esnasında aroma eklenebilir. Ancak bu yapay bir aroma olarak kalır. Oysaki Single Origin kahvelerin aroması kendisine özeldir.

Bütün kahve çekirdeklerinin belli bir aroması bulunur. Ancak bu aromanın tadı çekirdeğin türüne göre farklılık gösterir. Ayrıca yoğunluğu daha farklı hissedilmektedir. Çekirdeğin yetiştiği coğrafi bölgeye tat alması çok doğaldır. Single Origin kahveler de bu nedenle farklı aromalar taşımaktadır.

Kahvenin verdiği çiçeksi ya da kakao tadı onun yetiştiği bölgeyle alakalıdır. Bunun yanı sıra aroması yoğun olmayan kahvelere yapım sürecinde farklı aromalar katılabilir. Karamel, fındık, kurabiye gibi aromalar özellikle latte yapımında kullanılan aromalardır.

Kahvenin Aroması Nereden Gelir?

Hazırlanan kahvede kullanılan çekirdeğin yetiştiği coğrafya kahve aromasının geldiği yer olarak kabul edilir. Kahvenin ana vatanı olarak kabul edilen Etiyopya’dan gelen kahve çekirdekleri ile yapılan kahve, böğürtlen ve ahududu aroması içerir.

Elbette bu aromayı hissetmek için kahvenin uzman eller tarafından yapılması gerekir.  Kullanılan çekirdeklerin kalitesi de aromayı hissetmede etkili bir unsurdur. Kahveye yapım esnasında eklenen karamel, bisküvi gibi aromalar ise belli bir kökene sahip olmak zorunda değildir. Sonradan kahveye dahil olan aromalar için tek koşul kahvenin lezzetini bastırmamasıdır.

 de la Pau, sahip olduğu  Single Origin kahveler ve farklı lezzetlere sahip sıcak kahveleri ile kahve aroması peşinde olanların ihtiyacına cevap verir. Kahveye gösterdiği özen ile aromaların lezzetini fark edilir kılan de la Pau, aromaları da ayrı bir kaliteyle sunar. 

Dünyanın farklı coğrafi bölgelerine yetişen kahve çekirdeklerini profesyonellikle öğüten, hazırlayan de la Pau, herkesin zevkine bir karşılık bulduğu bir kahve yelpazesine imzasını atar. Fındıktan narenciyeye kadar geniş bir aroma listesi olan de la Pau, kahvenin üstün bir lezzet olduğunu kanıtlayan içecekleri ile müşterilerini karşılar. Kahvenin en güzel aromasını size de la Pau sunar.

Filtre Kahve Faydaları; Sağlıklı Kahve
Kahve Termosları ile Kahve Keyfi Her Yerde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat Sepetim
Kapat Favoriler
Close Recently Viewed
Kapat
Kapat
Kategoriler