kahve saklama

Kahve Saklama Yolları Nelerdir?

Kahvenin lezzetli olmasının temel koşullarından biri taze kalmasıdır. Taze kahve sahip olduğu yoğun ve leziz tat ile kahve severlerin beklentisine cevap verir. Bunun için de kahvenin düzgün koşullarda saklanıyor olması gerekir. Kahve saklama yöntemleri bu nedenle ayrı bir önem taşımaktadır. Kahvenin uzun süreli tüketimini mümkün kılan doğru saklama yöntemleri;

  • Kuru Ortamlar: Kahvenin ıslak ve nemli ortamdan uzak tutulması gerekir. Islak ortamlar kahvenin çözülmesine neden olur. Bu yüzden kahvenin kuru ortamlarda muhafaza edilmesi şarttır. Kavanoz ya da kapağı sert bir saklama kabı paketi açılmış kahveyi saklamak için idealdir.
  • Uygun Sıcaklık: Kahvenin buzdolabında ya da oda sıcaklığının çok üstünde ısıya sahip bir yerde saklanması kahvenin ömrünü ve tadını azaltır. Kahvenin mevcut lezzetini koruması için serin fakat oda sıcaklığının biraz üstünde bir ısıda muhafaza edilmesi gereklidir.
  • Doğru Tüketim: Çekirdek kahve alındığında tüketiminde hızlı olunmalıdır. Çekirdekler öğütüldükten yaklaşık yedi içinde tüketilmelidir.  Bu süre zarfında kahve tazeliğini ve aromasını korur. Ancak bir süre sonra oksitlenmeye başlayarak aromasını kaybeder.

Bu yöntemler kahve saklama sürecinde kahvenin mevcut lezzetini korumaya yardımcı olur. Kahvenin tadının mümkün olduğunca çıkarılmasını sağlayan yöntemler ile kahve keyfi uzun süre yaşanır.

Kahve En İyi Nasıl Saklanır?

en iyi kahve saklama
Kahve Saklama Yolları Nelerdir? 3

Kahve dış faktörlerden etkilenen bir üründür. Isı, nem gibi unsurlar kahvenin tazeliğini ve tadını değiştirir. Kahve saklama yöntemleri de bu unsurlara göre şekillenir. Kahveyi en iyi saklama yöntemi de bu doğrultuda kuru ve serin ortamlar olarak kabul edilir.

Ancak buna karşın kahvenin buzdolabında saklanması önerilmez. Çünkü buzdolabı serin olsa da nemli bir ortamdır. Bu nem kahvenin tazeliğini kaybetmesine, aromasının değişmesine neden olur. Kahveyi iyi bir şekilde saklamak için mutfakta kuru, sıcaktan (ocak vs.) uzak bir nokta seçilmelidir. Türk kahvesinin ya da filtre kahvenin barındırdığı lezzeti koruması için buna dikkat edilmelidir.

Ayrıca kahvenin hava almaması da önemlidir. Ağzı sıkı kapanmış bir kavanoz ya da kapta kahvenin muhafaza edilmesi daha doğrudur. Hava alan kahve çoğu gıda gibi tazeliğini yitirir. Dolayısıyla da tadında da değişimler meydana gelir.

Kahve Saklama İçin Cam Kavanoz Kullanılır Mı?

Cam kavanozlar pek çok gıda ürününü saklamak için idealdir. Kahve de cam kavanoz içinde uzun süre saklanabilecek bir üründür. Ancak bunun için kavanozun hava almaması ve serin bir ortamda tutulması şarttır.

Nemden ve sıcaklıktan uzak tutulan kahve toz ya da çekirdek halinde olsun, tazeliğini belli bir müddet korur. Böylece kahve tüketimi uzun zamana yayılan bir keyif haline gelir. Cam kavanozlar sağlamlığı ve hava almayışı ile kahve saklama sırasında kullanılan en uygun seçenektir.

Bu saklama yöntemi kahveyi plastik paketinde saklamaktan çok daha sağlıklıdır. Paket açıldığında hava almaya başlar. Dolayısıyla kahve tazeliğini kaybeder, tadı değişir. Dış faktörler kahvenin leziz tadını acı hale dönüştürebilmektedir. Bu yüzden kahvenin hava, nem, sıcaklık, ışık gibi unsurlardan bağımsız bir şekilde muhafaza edilmesi gerekilir.

Cam kavanoz da bu ihtiyaca cevap verir, kahvenin kuru ve serin bir şekilde uzun süre saklanmasını sağlar.

Kahvenin Taze Kalması İçin Ne Yapmalı?

Kahvenin tazeliği lezzetinde belirleyici bir görev üstlenir. Bu yüzden kahveyi tüketmeden evvel tazeliğinden emin olmak gerekir. Kahve saklama yöntemleri de bu tazeliği korumak için kullanılır. Kahvenin taze kalması için;

Hava almadığından emin olunmalıdır. Kahve hava almayan cam kavanozlarda ya da plastik kaplarda saklanmalıdır. Ancak kahvenin kendi plastik ambalajı bu saklama için uygun değildir. Paketin açıldıktan sonra hava alması çok olasıdır.

Kuru bir ortamda muhafaza edilmelidir. Kahve suda çözünür. Dolayısıyla da sıvının olduğu bir ortamda durması kahvenin tazeliğini koruyamadığı gibi kahvenin bütünlüğünü de koruyamaz. Nemli ortam da kahvenin yapısını zamanla bozar. Toz ya da çekirdek halinde olan kahve nem yüzünden yumuşak, bayat ve tüketilmeyecek hale gelir.

Serin ortamda tutulmalıdır. Sıcaklık kahvenin aromasını bozan, tadını oldukça acı hale getiren bir faktördür. Kahvenin, Türk kahvesi olsun ya da filtre kahve olsun, kendi tadını koruması için serin bir yerde tutulması gerekilir. Ancak bu buzdolabı değil, onun yerine mutfak içinde serin bir noktadır.

Bu unsurlara dikkat edildiği sürece kahve tazeliğini korur. Fakat tazeliğini ne kadar korursa korusun kahvenin tüketim için çok uzun süre bekletilmesi doğru değildir. Kahve lezzetinin tadını çıkarmak için mümkün olduğunca kısa zamanda hareket edilmelidir. Böylece daha yoğun ve lezzetli bir deneyime ulaşılır.

de la Pau Kahve Yapımı; Lezzet ve Kalite
Leziz Kahve Tarifi: de la Pau Kalitesini Evinize Taşıyın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat Sepetim
Kapat Favoriler
Close Recently Viewed
Kapat
Kapat
Kategoriler