moka pot nedir

Moka Pot Nedir? Ne İşe Yarar?

Moka Pot, kahve içmeyi sevenlerin aşina olduğu bir kelimedir. 1930’lu yıllarda Avrupa’da keşfedilen bu ürün, evde kahvenizi demlemenize ve rahatça içmenize olanak verir. İki parçadan oluşan bu üründe alt haznede kaynamaya başlayan su basınçlı havayla birlikte suyu yukarıya çıkarır ve kahveyle buluşturur.

 Kahve makinelerinin icadıyla birlikte bu mükemmel ürüne olan talep azalsa da Moka Pot, hala daha kahve gurmelerinin vazgeçilmezi durumundadır. Bu harika ürünün kullanım amacı günümüzde ideal lezzete ulaşan kahveyi tüketebilmektir. Her üründe olduğu gibi bu üründe de kullanımda dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur.

Birçok kahve çeşidinin özel bir yöntemle demlenebildiği bu alet, iki parçadan oluşur ve alt haznesinde sıkışma anında biriken basıncı engellemek için bir emniyet valfi bulunur. Pot ile kahvenizi demlerken herhangi bir tehlike yaşamazsınız.

Moka Pot İle Kahve Hangi Kahveler Yapılır?

Moka Pot ile birbirinden güzel birçok kahve yapabilmektedir. Ancak kahve meraklıları bu mükemmel icadı daha çok espresso ve americano yapmak için tercih etmektedir. Bu alet ile;

 • Moka ile mükemmel bir esprresso yapabilirsiniz.
 • Americano yapmak mümkündür.
 • Kahve demlenme esnasında basınç oluşturduğu için diğer türleri de kullanabilirsiniz. Ancak basınç ile demlenmesi sebebiyle espresso tadına benzer bir lezzet alırsınız.
 • Bu ürün roast tarzı kahveleri demlemek için mükemmel bir seçimdir.

Şimdilerde bu ürünün yerini espresso makineleri ve filtre kahve sistemleri almış olsa da bu alet, kahve meraklıları için hala vazgeçilmez bir üründür. Bu üründe de tıpkı yeni nesil makinelerde olduğu gibi üzerine isteğinize göre eklemeler yaparak kahvenizi yumuşak içim hale getirebilirsiniz.

Moka Pot Nasıl Kullanılır?

moka pot nasil kullanilir
Moka Pot Nedir? Ne İşe Yarar? 3

Moka Pot kullanmak zor değildir. Ancak kullanırken dikkatli olmakta her zaman fayda var. Basınçlı olarak demleme işlemi yapıldığından haddinden fazla kahve yüklemesi ya da su eklemesi yapılmamalıdır. Ürünün kullanımı hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

 • İlk olarak orta yerinden çevirin ve ürünü açın.
 • Filtreyi çıkarın ve alt haznesini güvenlik çizgisini geçmeyecek kadar suyla doldurun.
 • Suyun kireçsiz olması lezzet açısından önemlidir. Mümkünse kaynak suyu kullanın.
 • Filtre aparatını yerine güzelce oturtun ve kahvenizi üst bölümden ekleyin.
 • Alt hazne ile üst haznenin birbirine güzelce geçtiğinden emin olduktan sonra aleti ocağın üzerine yerleştirin ve altını yakın.
 • Yaklaşık 3-4 dakika sonrasında alt haznedeki su kaynamaya başlar.
 • Bu kaynama başladığı an su filtre aparatından geçecek ve üst demlik alanında toplanacaktır.
 • Su tamamen fokurdamaya başladığında ocağın altını kapatabilirsiniz.

Kahvenizi direkt olarak bu şekilde tüketebileceğiniz gibi su ya da süt köpüğü ile de zenginleştirebilirsiniz. Fakat bu aletin içine süt koymamalısınız.

Moka Pot Suyu Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Moka potun içerisindeki su kullanıma bağlı olarak 3 ila 5 gün arasında tükenebilir. Bu durumda güvenlik çizgisini geçmeyecek şekilde su eklemesi yapılmalıdır. Üründe su azaldığında demleme işlemi sırasında pot, hafif sesler çıkarmaya başlayacaktır.

Bu su haznesinde oluşmaya başlayan boşluktan kaynaklanır. Bundan sonra bir iki demleme daha yapabilirsiniz. Ancak bu sesin şiddeti artmaya başladığında emniyet valfini geçmeyecek şekilde su doldurmanızı öneriyoruz.

Moka Pot Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Moka Pot kullanmanın birçok avantajı bulunur. Pot ile yapılan kahvelerin eşsiz lezzeti bir yana dursun bu ürün sizlere zamandan da tasarruf sağlatacaktır;

 • Pot kapasitesine bağlı olarak ortalama 4 kişilik bir kahve deneyimi sunar.
 • Ucuz fiyatına ek olarak oldukça portatiftir.
 • Elektrikli makineleri evin dışına çıkarmak mümkün değilken potu açık alanda ya da farklı bir yerde kolayca kullanabilirsiniz.
 • Pot ile yapılan kahvelerde çekirdeğin mis gibi kokusunu da alabilirsiniz.
 • Bu ürün sayesinde İtalya’nın gözbebeği espressoyu yoğun aromalı ya da sert içim olarak da kolayca ayarlayabilirsiniz.

Bu alet ile kahve keyfini başka bir boyuta ulaştırabilir, en lezzetli şekilde yaşayabilirsiniz.

Chemex Kahve Demleme Yöntemi Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat Sepetim
Kapat Favoriler
Close Recently Viewed
Kapat
Kapat
Kategoriler