öğütülmüş kahve nedir

Öğütülmüş Kahve Nedir? Ne Anlama Gelir?

Öğütülmüş kahve; kahve çekirdeklerinin özel ekipmanlar veya makinelerle çekilmesi sonucu ortaya çıkan kahvedir. Bu öğütülme işlemi sonucunda elde edilen kahvenin farklı incelikleri vardır. Bu farkın sebebi kahve yapımında kimi zaman inceliklerin etkili olmasıdır. Kahve çekirdekleri;

 • İri,
 • Orta,
 • İnce,
 • Çok ince şeklinde çekilir.

Her incelik farklı bir kahveye karşılık gelir. Örneğin espresso yapımı esnasında iri bir şekilde öğütülmüş kahve kullanılmaz. Onun yerine ince öğütülen kahve kullanılır. Böylece espressonun lezzeti kendisini korur. Kahvenin lezzeti için belirleyici bir rol taşıyan öğütülme şekli kişinin tüketeceği kahveye göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra kahvenin tazeliği ve öğütülme zamanı da birbirine paralel olarak ilerler.

Kahvenin öğütüldüğünde ortaya çıkan inceliği demleme metoduna karar verir. Öğütülme işleminin en önemli ve dikkat isteyen noktası budur. Demleme sırasında suyun akışı ve alacağı zaman, kahve çekirdeklerinin inceliği ile örtüşmektedir.

Filtre kahve ya da espresso tüketmek isteyenlerin ayrıca dikkat etmesi gereken bu incelik mevzusu kahve keyfinin belirleyicisidir. Çünkü kahve ne kadar ince öğütülmüş ise demlenme sonrası geriye o kadar az posa kalır. Ancak filtre kahve yapımı için bu bir sorun değildir. Çünkü bu kahvenin yapımı esnasında posa filtrede kalır. Fakat kahvenin tadını ve aromasını daha iyi hissetmek için uygun kalınlıkta kullanmak şarttır.

Öğütülmüş Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve çekirdeklerinin kavrulmasının ardından yaklaşık 12 – 18 saat geçmesi gerekmektedir. Geçen bu süreden sonra çekirdekler öğütülmeye hazır olur. Öğütülmüş kahve, çekirdeklerin çekilmesinden sonra ortaya çıkar. Farklı inceliklerde olan kahve demlenecek olan içeceğe göre seçilir. Elde edilen bu kahvenin yapımı ise filtre kahve ile aynıdır;

 • Öğütülmüş kahveyi, filtreye koyun.
 • Filtrenin ağzını kapatarak ufak bir torba, bohça haline getirin.
 • Dolu olan filtreyi bir fincana ya da demliğe yerleştirin.
 • Ardından üzerine yavaş biçimde sıcak su dökün.
 • Kahvenin tamamı ıslandıktan ve su bittikten sonra dört ya da beş dakika boyunca bekleyin. Bu süre zarfında filtredeki kahve damlacık halinde fincana dökülecektir.
 • Sonrasında ise içmeye hazır hale gelir.

Bu aşamalardan geçilerek yapılan kahvede kullanılan ana malzemenin öğütülmüş olması ona taze bir tat verir.  Taze kahvenin tadı ise bekletilmiş kahveden çok daha yoğun ve lezzetlidir. Eşsiz bir kahve deneyimi için öğütülen kahveler idealdir.

Bu kahvenin lezzetine ulaşmak için ise de la Pau’nun toptan kahve satış imkanından faydalanmak mümkündür.

Öğütülmüş Kahve Ne Kadar Sürede Tüketilmeli?

ogutulmus kahve suresi
Öğütülmüş Kahve Nedir? Ne Anlama Gelir? 3

Kahve çekirdeklerinin aromalarını kaybetmemesi ve daha yoğun bir şekilde sunması için kavrulduktan 12- 18 saat sonra öğütülmesi şarttır. Böylece çekirdeklerin en doğru aroması ortaya çıkmış olur.  Öğütülmüş kahve, bu aromaların yoğun bir şekilde hissedilmesini sağlar. Fakat bunun için kahveyi doğru zamanda tüketmek gerekir. 

Kahvenin öğütülmesi sırasında dikkat edilmesi gerekilen detay, tüketilecek kadar çekirdeğin öğütülmesidir. Çünkü öğütülmüş kahve aromasını çekirdek kahveye göre daha hızlı bir şekilde kaybetmeye başlar. Dolayısıyla kahvenin tadını çıkarmak ve lezzetine varmak için hızlı bir tüketim şarttır.

Fakat paketli öğütülmüş kahvelerin ömrü çok daha uzundur. Raf ömrü ile eş olan bu süre paketin açılma zamanıyla değişir. Paket açıldıktan sonra da kahvenin aromasını kaybetmeden tüketilmesi gerekilir.

Kahvenin tadında belirleyici bir rol oynayan öğütülme inceliği beraberinde tazeliği de bir faktör olarak getirir. Uygun incelikte öğütülmüş taze kahve, kişiye aradığı lezzeti sunar.

Öğütülmüş Kahve Bayatlar Mı?

Uygun şartlarda saklanmadığı zaman kahve bayatlar. Kahvenin taze kalması için gerekli şartların sağlanması gerekir. Bu, öğütülmüş kahve için de geçerli bir durumdur. Bir kahvenin taze kalması için;

 • Bulunduğu ortamın oda sıcaklığında olması,
 • Serin tutulması,
 • Nemli olmaması,
 • Islak bir ortam olmaması,
 • Gün ışığı ile doğrudan temas etmemesi gerekir.

Öğütülmüş bir kahve için de dikkat edilmesi gerekilen bu detaylar kahvenin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Ayrıca paketli kahvenin paketinin açılması halinde tazeliği daha zor korunur. Söz konusu öğütülmüş kahve olduğunda ise kahvenin aromasını kaybetmemesi için maksimum süre on beş dakikadır. Bu nedenle kahvenin tüketimden kısa bir süre önce öğütülmesi daha lezzetli bir sonucu ortaya çıkarır.

de la Pau’nun lezzetli kahveleri, öğütülmüş bir kahveden beklediğiniz tüm lezzeti size sunar.

Kahvede Asidite Nedir?
Çalışan Memnuniyeti ve Verimlilik: İşletmeler için Kahve Molası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat Sepetim
Kapat Favoriler
Close Recently Viewed
Kapat
Kapat
Kategoriler