soguk-kahve-demleme

Soğuk Kahve Demleme Rehberi

Sıcak havların vazgeçilmesi Soğuk Kahve. Kahve severlerin gözdesi olan soğuk kahve nasıl demlenir?

Soğuk Kahve Neden Tercih Edilir?

Soğuk kahve, yaz aylarının vazgeçilmezlerindendir, bunun nedeni yaz ayının sıcağı arasında serinletici bir etkiye sahip olmasının yanında, yorucu ve bunaltıcı yaz günlerinde enerji vermesidir.

sogukkahvedemleme 1

Soğuk Kahve Demleme Teknikleri Nelerdir?

Soğuk kahve demleme için basit demleme yöntemi, damla demleme yöntemi ve French Press‘tir. Bunları daha detaylı işleyeceğiz.

Öncelikle kahve çeşitlerinden bahsedelim.

 Soğuk Kahve Demleme için Kahve Çeşitleri

  1. Espresso Çekirdekleri: Yoğun ve aromatik tat severlerin tercihleri bu yöndedir.
  2. Sütlü Kahve: Kahvede daha hafif tat severler sütlü kahve çekirdeğini tercih ederler.
  3. Hafif Kavrulmuş Kahve Çekirdekleri: Bu çekirdeği genellikle kahvede daha yumuşak ve meyvemsi tat sevenler tercih eder.

Soğuk Kahve Demleme Yöntemleri

Temel olarak 2 çeşit yöntemi vardır. Daldırarak bekletme yöntemi (Immersion) ve Üzerine damlatma-(Pour Over Drip) yöntemi.

Daldırarak bekletme yöntemi (immersion): Bu yöntem için evde uygulanabilecek pratik bir yöntemi anlatacağız. Bu yöntem için ihtiyacımız olanlar:

  1. +4 derece su,
  2. 1/8 veya 1/12 (kahve/su oranına) dikkat ederek kaya tuzu büyüklüğünde olan öğütülmüş kahve,
  3. Daldırma ve bekletme işlemine yarayacak olan filtre kağıdı.
sogukkahve demleme

Filtre içine öğütülmüş kahvenizi koyduktan sonra demleyeceğiniz kabın içerisine koyun ve +4 derecede ön demleme yaparak ıslanmasını sağlayın ardından filtrenizi bağlayın ve kalan suyu eklediğiniz kaba atın.

En az 6 saat boyunca buzdolabında bekletin sonrasında içinde filtreyi çıkarın ve kahveniz olmuştur bu kahveyi 2 haftaya kadar dolabınızda muhafaza edebilirsiniz.

Üzerine Damlatma-(Pour Over Drip) Yöntemi: Bu yöntemde soğuk su yavaş yavaş damlatılarak kahve ile buluşur. Profesyonel mekanizmalar kullanılan soğuk kahve demleme yöntemi için 6-12 saat demleme gerekir.

Bu yöntemin iyi tarafı bir seferde yüksek miktarda elde edilebilmesidir. Bu şekilde aroma olarak oldukça güçlü ve tercihen konsantre kahveler elde edilebilir.

Bu yöntem profesyonel makineler gerektirdiğini söylemiştik ama evde yapmak isteyenler için farklı pratik yöntemlerden bahsedeceğiz.

Bunun ilk yöntemi ev tipi bir dripper olan Hario Water Dripper Drop ile hazırlayabileceğiniz pratik bir “Pour Over Drip” soğuk demlemedir.

Öğütülmüş olan kahvenizi tercihinize göre 1/8 veya 1/12 kahve ve su oranında kullanabilirsiniz. Dripper içerisinde yer alan hazneye kahvenizi koyduktan sonra 4 derece su ilave ediyorsunuz ve kahveniz demlenmiş oluyor. Demleme işlemi ortalama 45-60 dakika sürüyor. 5 fincana kadar kahve yapabilir ve birkaç gün buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Buna benzer birkaç ekipman ile aynı sonucu elde edebilirsiniz.

Soğuk Kahve Servisinde Yaratıcılık

  1. Tatlandırıcı alternatifleri: Şeker, bal ve vanilya ekstresi.
  2. Süt ve bitkisel sütler: Soğuk kahvenizde kremsi bir dokunuş sağlar.
  3. Buz ve dilimlere ayrılmış meyveler: Sunumunuza görsel açıdan güzellik katar ve ferahlık verir.
Kahve Demleme Yöntemleri: V 60, Aeropress, French Press gibi farklı demleme yöntemlerini keşfedin
Makinesiz Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat Sepetim
Kapat Favoriler
Close Recently Viewed
Kapat
Kapat
Kategoriler