sütlü kahve

Bol Köpüklü Sütlü Kahve ile Lezzete Merhaba

Kahveyi nasıl içersiniz? Sade mi orta mı yoksa sütlü mü? Sütlü kahve yumuşak tadı ile fazlasıyla tercih edilen bir kahve türüdür. Kahvenin ‘acılığını’ kıran süt ile hazırlanılarak sunulan bu kahve, süt ve kahve uyumunu ortaya koyar.

Özellikle Türk kahvesinin ‘bol köpüklü’ olarak talep edildiği anda devreye giren süt kahveyi farklı bir lezzete ulaştırır. Kahvenin tadını değiştiren daha tatlı bir lezzete kavuşmasını sağlayan süt beraberinde farklı faydaları da ortaya çıkarır.

Sütlü kahve, sütün faydalarına sahip olduğu için sağlıklı kahve kategori içerisinde yer alır. Ancak bu faydalar elbette ki sütteki kadar etkili değildir. Buna karşın vücudu ve mideyi yormayan bir yapısı vardır.

Kahvenin daha köpüklü hale gelmesini sağlayan süt çoğunlukla ‘tatlı’ olan kahvelerde tercih edilmektedir. Kahvenin sahip olduğu sertliği dengeleyen süt ile ortaya çıkan kahve çeşitleri farklı damak tatlarına hitap ederek kahve tüketimine geniş bir yelpaze ile dahil olur.

de la Pau, menüsünde yer alan leziz içecekler ile kahve ve sütün uyumunu en nefis şekilde tatmanızı sağlar. Sütün kahveye ne kadar yakıştığını de la Pau ile keşfedin!

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

sutlu kahve nasil yapilir
Bol Köpüklü Sütlü Kahve ile Lezzete Merhaba 3

Sütlü kahve, farklı türlere sahip bir içecektir.  Kahveye katılan aromalar ve yapılış şekli ortaya farklı isimler taşıyan kahveleri ortaya çıkarır. Süt kullanılan kahvenin evde yapımı oldukça pratiktir;

 • Kahve makinesi ya da cezve yardımı ile yapılır.
 • Kahvenin makineye ya da cezveye koyulmasının ardından su yerine süt koyulur.
 • Kısa bir karıştırmanın ardından süte ve kahve bir arada pişer.
 • Birkaç dakika sonrasında ise pişen kahve köpüklü bir şekilde servis etmeye hazır hale gelir.

Bu, kahvenin en minimal yapılış şeklidir. Ancak farklı isimler taşıyan kahvelerin yapımı bu kadar kolay olmaz ve ustalık gerektirir. Bu nedenle daha çok kahve mekanlarında bu kahvelerin içimi tercih edilir. Baristalar tarafından hazırlanan kahveler, bu içeceklerin süt ve kahve karışımından çok daha fazlası olduğunu kanıtlar niteliktedir. Çünkü her ne kadar ‘süt’ noktasında ortalık kazansa da her kahvenin yapımı farklı bir sürece sahiptir.

de la Pau kalitesiyle tadabileceğiniz kahve çeşitlerinin neler olduğuna beraber bakalım.

Sütlü Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Yapımında süt kullanılan kahveler daha yumuşak bir tada sahiptir. Bu kahveler latte, cappuccino, macchiato gibi isimler altında gruplaşmaktadır. de la Pau’nun bünyesinde bulundurduğu sütlü kahve çeşitleri ise;

 • Cappucino: İtalya kökenli bir kahvedir. Süt ve süt köpüğü ile hazırlanır. Bu kahveyi latteden ayıran şey köpürttürülmüş süt miktarının daha fazla olmasıdır.
 • Chai Tea Latte: Bu latte Hindistan’ın geleneksel chai çayı ile hazırlanmaktadır. Siyah çay, süt ve çeşitli baharatların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bir kahve türüdür.
 • Cortado: Eşit miktarda süt ve espressodan oluşan bir kahvedir. Espressonun single shot ya da double shot olması durumunda da süt miktarı değişkenlik gösterir.
 • Filtre Kahve Sütlü: Klasik filtre kahvenin süt ile yapılan versiyonudur. Su ile yapılan filtre kahveye göre tadı daha yumuşaktır.
 • White Mocha: Beyazçikolata aromalı olan bu kahvenin yapımında da süt kullanılmaktadır. Hem süt hem de çikolata nedeniyle tatlı bir kahve olarak karşımıza çıkar.
 • Caramel Macchıato: Karamel aromasının hakim olduğu sütlü bir kahvedir. Ayrıca espresso bazlı kahvelere göre daha az süt içerir.

de la Pau menüsünde yer alan sütlü kahvelerden bir kısmı bu şekildedir. Menü açısından oldukça zengin olan de la Pau farklı kahve türleriyle bu listenin zenginleşmesine yardımcı olur. Böylece her damak tadına hitap eden bir kahve ortaya çıkar.

Sütlü Bol Köpüklü Kahve Nasıl Yapılır?

Sütlü kahve, tadı ile sıradan kahveden ayrılır. Ancak kahvenin yoğun köpüğü de onu diğer kahvelerden farklı kılmaktadır. Süt, suyun aksine daha çok köpüren bir yapıdadır. Bu yüzden içeriğinde süt olan kahveler köpüklü bir şekilde servis edilmektedir.

 • Bol köpüklü bir kahve yapmanın yolu basittir;
 • Evde yapılan kahveler için kahve makinesi ya da cezve kullanabilirsiniz.
 • Kahve ve sütün kaynamasının ardından birkaç saniye fazladan kahveyi ateşte bekletmek köpürmesine yardımcı olur.
 • Yükselen köpüğü fincana alarak kahvenin köpüklü bir şekilde servis edilmesini sağlayabilirsiniz.

Uzman baristaların hazırladığı kahveler ise köpük bakımından sıkıntı yaşamaz. de la Pau dokunuşuyla tadacağınız sütlü kahve köpük açısından zengindir. Bulut gibi bir görünüme sahip olan köpükler kahveyi en şık görünümüyle yudumlamanızı sağlar.

Sütlü kahveyi uzman bilgisi ve marifetli ellerle sunan de la Pau kahvede aradığınız o yumuşak, tatlı lezzeti size armağan etmeye hazırdır.

Filtre Kahve Çeşitleri ve Özellikleri
Çekirdek Espresso Kahve Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat Sepetim
Kapat Favoriler
Close Recently Viewed
Kapat
Kapat
Kategoriler